Acil Nakit Para Bulmak İçin Yapılmayacak 5 Şey

Hayatımızda her zaman işler iyi yönde gitmeyebilir. Bazı zamanlarda sıkıntıya düştüğümüz zamanlar elbette olabilir. Kimi zaman biriken borçlarımızın altından kalkamadığımız anlar, kimi zaman ise aniden ortaya çıkmakta olan evde herhangi bir cihazın bozulması gibi durumlar ile karşı karşıya kalabiliriz. İşte böyle zamanlarda genelikle ne yapmamız gerektiğiniz çoğu zaman kestiremeyiz. Özellikle zamanın dar olduğu anlarda yaşadığımız ihtiyacımız olan parayı bulamayacağız gibi görünen panik sonrası kimi zaman yanlış yollara başvurmaktayız.

İşte size şimdi bu yollardan bir kaçını anlatarak yapmamanızı talep edeceğiz. Öncelikli olarak Ülkemizde bu tip ihtiyaçların giderek artması ve ilgili acil parayı bulabilmek adına belirli şartlar bulunması hali göz önüne alındığında bir çok kez yasal olan yollar ile bu ihtiyaçları karşılamak pek mümkün olmamaktadır.

Hal böyle olunca kişilerde genellikle yasal olmayan yolların en başında bulunan tefecilere başvuruda bulunmaktadır ve işte başvurulan en yanlış yollardan bir tanesidir. Yasal olmayışının yanı sıra oldukça riskli bir yöntemdir. Yaptığınız başvuru kesinlikle onaylanır,evet belki nakit para ihtiyacınızı  kolaylıkla karşılarsınız ancak eğer 5.000-TL talepte bulundu iseniz oldukça kısa bir sürede 10.000-TL olarak geri ödemek durumunda kalabilirsiniz ve eğer geri ödeyemez iseniz daha da kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle uzak durulması gereken bir yöntemdir.

 Diğer bir uygulama ise bazı kuyumcular tarafından yapılmakta olan nakit para desteğidir. Bu yönteminde herhangi bir yasallığı bulunmamakta olup,genellikle merdiven altı olarak tabir edilen bir uygulama olarak bilinen bu yöntem de başvurduğunuz takdirde size ilgili desteği senet evrakını imzalatarak yapılmakta ve yine afaki tutarlarda faiz uygulaması yada yüksek tutarlı komisyon talebi karşılığında yapılmaktadır. Kesinlikle yapılmaması gereken ikinci bir yöntemdir.

3. uygulama ise pos tefeciliği adı verilmekte olan kredi kartlarından çekilen tutarlar ile yapılan uygulamadır. Öncelikli olarak kredi kartınızın içerisinde bulunan limit dahilinde belirlenen nakit ihtiyacınızı ilgili işlemi yapacak kişiye belirterek pos cihazından çekilen tutar üzerinden kişi kendi komisyonunu ayırarak size kalan tutarı vermektedir. Örneğin 1.500-TL ise talebiniz çekim işleminden sonra yaklaşık olarak elinize geçecek tutar 1.000-TL olmaktadır. Bu nedenle kesinlikle yasal olmayarak yine yapılmaması gerekenlerdendir.

Yapılmaması gereken 4.uygulama ise faturalı hattınız üzerine alınan kredi uygulamasıdır. Kesinlikle tefecilik ile bire bir aynı uygulama olarak bilinen bu yöntemde de komisyon esastır. Satılan cihazın aynı anda daha düşük bir bedel ile geri alınması sonrasında birde ilgili tutar üzerinden komisyon kesilmektedir. İlgili işleminde herhangi bir yasallığı bulunmamaktadır.

5.yöntem ise genellikle internet ortamında var olan “kredi çıkartılır”,”kredi verilir”,”kefilsiz,şartsız,kredi notu olmadan kredi verilir” gibi ilanlara yapılan başvurulardır. Günümüzde giderek çoğalan dolandırıcılık eylemleri sonrası asla yapılmaması gereken bir uygulamadır.

Kaynak: Acil nakit bulma adına yapacağınız yanlışlara karşı bir önlem veya uyarı olarak hazırlanmış bu yazının kaynağı http://www.acilnakit.org dur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir