Arkadaş Kurbanıyım Sicilim Bozulmak Üzere

Talep: Kısa süre önce arkadaşım tarafından kandırıldım ve onun için bankadan çektiğim 2 adet krediyi ödemeden ortalıktan kayboldu. sonuç olarak evliliğim ve bir çocuğum var. Eşimin bu durumu öğrenmesi hiç iyi olmayacaktır. Eşim İngilizce öğretmeni ve hem mesleğinden hem de huyundan kaynaklı kimseye borç vermez. Benim verdiğimi öğrenmemeli. bu durum ailemin dağılmasına sebep olur. Ben özel sektörde İnsan Kaynakları Müdürü olarak görev alıyorum.13.04.2007’den beri aynı şirkette çalışıyorum. Aslında gelirim bana gayet yeterli seviyede idi fakat bu yaşamış olduğum ahmaklığın sonucu bırakın birikim yapmayı üzerine para koymaya başladım.

Ailemden kimseye açıklayamadım. Beni kandıran şahsın bıraktığı borçlar şu an ağır gelmeye başladı ve ödemelerde gecikmeler yaşıyorum. Bankalara da gecikme yaptığım için puanım düşüyor ve kredi alamıyorum. Şuan için sicilim kirlenmedi ancak her an olabilir. Şuana kadarki en uzun gecikmem 28 günlük. Bu durumda aileme harcadığım paranın belli ve sabit bir kısmını borçlara ayırmalıyım. Maaş gelirim 3.000 TL. ve ben bunun hiçbir sıkıntı çıkmadan 1300 TL’sini size ayırabilirim. Toplam borç tutarı 72.300 TL. Eğer durumumu anlayıp yardım ederseniz ticaretin yanı sıra sevapta işlemiş olursunuz. Dilerseniz yüz yüze de görüşebiliriz. Bu kadar. Teşekkürler.

Cevap: Bu konuda danışmanlarımız sizi bilgilendirecektir. Lütefen bize ulaşın

Soru2: Arkadaşımın kredi alabilmesi için kefil gerekliydi ve benden rica etti. Bende kırmamak için kabul ettim kefil oldum. Fakat kredi ödemelerini sürekli geciktirdi ya da ödeme yapmadı. Şu anda da ödemeleri tamamen kesti. Kefil olduğum için ödemeleri ben yapmak zorunda kaldım. Ama artık benimde ödeyebilecek gücüm yok. Arkadaş kurbanıyım, sicilim bozulmak üzere ne yapabilirim?

Cevap2: Kefil olmak, gerçekten de üzerinde detaylıca düşünülmesi gereken bir işlemdir. Çünkü ülkemizde bu durumda kalarak tüm finansal sicilini tehlikeye atan insanlar çok sayıda. Kefil olabilmek için kredi alma yeterliliğine sahip olmak gerekir. Yani ödemeler yapılmadığında sizin de kredi durumunuz etkilenir. Böyle bir durumda yapılabilecek çok bir şey yoktur. Eğer esas borçlu borcu ödeyemeyecek durumdaysa ödeme yapmak zorundasınız. Fakat daha sonra dava açarak bunu tahsil edebilirsiniz.

Size tavsiyemiz, arkadaşınız ile görüşün, eğer ödeyemeyecek durumdaysa senet ile kredi çekerek borcu kapatsın. Böylece geri ödemeyi de arkadaşınıza yaptırarak, size olan borcunu içerisinden alın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir