Bankalara olan Ödemelerin Aksaması

Talep: 2200 lira maaş ile çalışıyorum. Bazı sebepler ile bankaya borçlandım. Fakat şimdi ödemelerimi düzenli olarak yapamamaya başladım. Bankaya olan borcumu yaklaşık olarak iki aydır ödeyemiyorum. Kredi de alamadım. Ama bir iş var elimde, bir ay sonrası için borcumun tamamına yakın kısmını ödeyebileceğim. Bu iki aylık sürede bir miktar para yatırdım ama borcumu karşılayacak bir tutarda değildi, etkili olmuş mudur? Eğer bir ay daha ödeme yapamazsam ne olur? İcra gibi bir durum yaşar mıyım? Kara listeye ortalama olarak ne zaman alınırım? Tüm bunlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Çözüm: Bankalardan aldığınız krediler için ya da kredi kartı borçları için belli bir dönem geciktirebilme şansınız vardır. Fakat bu karıştırılmamalı, yani bu bir hak değil yalnızca esnekliktir. Bu bahsettiğimiz süreç içerisinde geciktirme yapıldığı zaman yalnızca kredi notunuza olumsuz bir etki olur. Ve gecikme faizlerini de ödemek durumunda kalırsınız. Geciktirebilme şansı verilen süreç içerisinde herhangi şekilde kara listeye alınmazsınız. Kara listeye alınmadan da icra takip söz konusu olmayacaktır. Yani eğer söylediğiniz gibi 60 günlük bir süre içerisinde geciktirme yaptıysanız, bu süreç içerisinde herhangi bir problem olmayacaktır. Zaten 60. Güne gelene kadar size bir ihtar gönderilir. Bu ihtar geldiyse sizler için tehlikeli günler başlamış demektir.

İster kredi kartı ödemeleri için olsun ister kredi ödemeleri için, 90 gün boyunca ödeme yapılmazsa hakkınızda yasal takip başlatılır. Yasal takip sürecinde de sizler ile iletişim kurulur ve bu borcun yapılandırılabileceği ile ilgili bilgi verilir. Eğer tüm borcunuzu bu 90 gün sonunda öder ve kapatırsanız, kara listeye düşmeden bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Verdiğiniz zaman dilimine baktığımız zaman, bunun için elverişli bir ortam olduğu açıktır. Fakat bu süre sonunda yine de ödeme yapamazsanız icra işlemlerine dahi maruz kalabilirsiniz. Eğer sizi bir avukat arıyorsa, sürecin sonuna geldiğinizi anlayabilirsiniz. Bu hakkınızda hukuki işlemin başlatıldığı anlamına gelir. Kara listeye girdiğiniz zaman 5 yıl boyunca bankalardan kart ya da kredi gibi işlemlerden faydalanamazsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir