Bankalardan Kredi Çekemiyorum

Bankalardan borç alamadığımızda yani kredi çekemediğimizde ilk olarak bankaları suçlamak ve bankalardan yakınmak eğilimindeyiz. Fakat atladığımız bir nokta var ki, bankalar kredi verebilmek için sürekli olarak reklam yapıp, müşteri çekmeye çalışan kuruluşlardır. Bunun nedeni de elbette ticaridir. Bankalar sizlere verdikleri krediler için her zaman için kazançlı durumdadırlar. Bu nedenle de kredi vermek onlar için en cazip işlemlerden biridir. Peki o zaman neden kredi almak bu kadar zor dediğinizi duyar gibiyim. Bankalardan kredi çekememenizin çeşitli sebeplerine bir göz atalım.

 • Her banka her çeşit krediyi vermez. Almak istediğiniz kredi çeşidi bu konuda önem arz eder. Almak istediğiniz kredi basit bir ihtiyaç kredisi değilse, özel bir amacı varsa, bununla ilgili oluşturulmuş olan kampanyalara göz atmalısınız.
 • Gelir belgeniz yoksa kredi alamazsınız. Fakat bu konuda da çeşitli esneklikler yaratılmıştır. Neden bu esneklikleri araştırmıyoruz? Gelir belgeniz yoksa ama aylık olarak elde ettiğiniz gelir konusunda banka görevlisini ikna ederseniz, bu konuda kredi almanız engellenmeyecektir. Eğer gelir durumunuz düşükse de ekstra gelirlerinizden bahdesin. Eşinizin yaptığı ek iş, buna konu edilebilir mesela. Ya da ev içinde sorumlu olmadığınız giderler mi var? Mesela annenizle kalıyorsanız ve kira ödemiyorsunuz. İşte bunları belirtin ve görevliyi ikna edin.
 • Sigortanız yoksa, bir sigorta girişi yaptırın ve bu konuda konuşun. Konuşun ki banka sizin bu borcu ödeyebileceğiniz ikna olsun. Zaten bankaların müşterilerine kredi çıkartmamasının sebebi ödeme zorluğu yaşayacağı düşüncesidir.
 • Kredi notunuz asgari düzeyde ve ortalama bir müşterisiniz. O zaman kefil getireyim diyerek bir seçenek sunun. Ya da ipotek önerisinde bulunun. Böylece samimiyetiniz en saf şekli ile ortaya çıkacaktır. Başka borçlarınız varsa onları kapatın ve kredi notunuzu yükseltin. Araştırma yapın ve ortalama müşterilere hangi bankaların kredi verdiğini öğrenin. Mesela ING Bank, bunun en güçlü örneği.
 • Sürekli reddedilecek başvurularda bulunarak sicilinizi karartmayın. Online başvuru işlemlerini kullanarak biraz bilgi edinip öyle esas başvuruyu yapın.

Bunlara rağmen kredi alamıyorsanız bankadan kredi istiyorum diye tutturmak yerine, sizler için kurulmuş olan diğer finansal kuruluşlar ile görüşün.

2 comments on “Bankalardan Kredi Çekemiyorum
 1. kenan oğurlu dedi ki:

  acil 7000 tl ye ihtiyacım var ayda 1000 tl öderim

 2. kenan oğurlu dedi ki:

  geri dönüş yaparmısınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir