Bankalardan Kredi kullanmak istiyorum

Asgari ücretle çalışan 19 yaşında bir bayanım. Hayatımda ilk kez banka kredisi kullanmak istiyorum. Aileme ev alacağım ancak nereden ne kadar kredi alabileceğim hakkında hiçbir fikrim yok. Hangi bankalar asgari ücret ile çalışan kişilere konut kredisi veriyor? Toplamda  ne kadarlık bir ev bakmalıyım? Beğendiğim evin tamamına kredi alabilir miyim? Eğer tamamına kredi alma imkanım yoksa hem konut hem de ihtiyaç kredisi alabilir miyim?

Ödeme şartlarıma gelince aylık 1000 lira taksitler ile kredi alabilirim. Toplamda ise en az 100 bin Türk Lirası ortalama bir ev için yeterli olacaktır. Kısa sürede dönüş yaparsanız sevinirim.

ÇÖZÜM: Bankalardan kredi almak için gerekli olan hemen hemen her şartı taşımaktasınız. Bu sebepten adı geçen yerlerden borç almanızı engelleyecek hiçbir durum mevcut olmamaktadır. Ancak talep ettiğiniz tutarlarda parayı alabileceğinizi söylemek son derece zor olacaktır.

Bildiğiniz gibi bankaların en çok önemsedikleri konuların başında kredi notu uygulaması gelmektedir. Bu puanlama sistemi kişilerin bankalar ile olan ilişkilerine göre belirlenmektedir. Sizin de adı geçen bu yerler ile daha ilk irtibatınız olduğunu için kredi notunuz vasat bir seviyede olacaktır. Çünkü bankalar ile hiçbir işlem yapmamak da notunuzun syükselmesine engel olan durumlar arasında yer almaktadır.

Bunun yanında bir diğer önemli detay ise sahip olduğunuz ödeme gücüdür. Bu yüzden asgari ile çalışan birine 100 bin Türk Lirası tutarında kredi vermek bankalar için son derece zor olacaktır. Ancak hane içerisinde çalışan daha başka kişiler var ise bu durum şansınızı bir nebze de olsa arttıracaktır.

Tamamına konut kredisi ile alakalı olarak sorduğunuz sorulara gelince; söylemeliyiz ki bu olanağı sağlamak çok da kolay olmamakta ve pek çok banka ne yazık ki adı geçen hizmeti verememektedir. Bu yüzden aynı zamanda bir de ihtiyaç kredisi çekmeniz gerekecektir. Ancak bu iki krediyi birden almanız için yine hane içindeki gelirin durumu çok önemli olacaktır. Bu yüzden eve giren toplam gelir bilgisi ile beraber bankalara ulaşarak çok daha net  bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir