Borç almak için ne yapmam gerekiyor?

Nakit sıkıntınız varsa ve borç bulmanız gerekiyorsa, bazı ufak noktalara dikkat ederek, istediğiniz yerden borç alabilirsiniz. Elbette borç alacağınız yer bir kişi ise püf noktaların bir garantisi olmayacaktır. Fakat borç almak için tercih ettiğiniz kişinin maddi olarak sıkıntısı olmadığına eminseniz ve bu kişinin bir birikimi varsa, bu ufak önerilerin sizlere yardımı dokunacaktır. Öyleyse bu püf noktalara geçelim ve kurumlardan, kişilerden nasıl borç para alabileceğinizi konuşalım.

  • İlk olarak bir kişiden borç para alacaksanız, bu durumu o kişi içinde mantıklı hale getirin. Ülkemizde herkes maddi sorunlar ile uğraştığı için birikim yapmak önemlidir. Eğer para alacağınız arkadaşınız ya da yakınınızın da bir birikimi varsa, bu parayı harcamak istemeyecektir. Bu nedenle bu parayı arttırmayı teklif edin. Bir bankadan ya da bir firmadan borç aldığınız zaman, mecburen faiz ya da komisyon ödeyeceksiniz. Bu nedenle de bu durumu düşünerek arkadaşınıza bu faizi verin. Böylece arkadaşınızı borç vermeye ikna edebilirsiniz.
  • Bankadan kredi almak istiyorsanız, ev içinde ödemekle yükümlü olmadığınız tutarları da bankaya bildirin. Unutmayın ki bankalarda kredi şartları varsa da esneklikte vardır. Ve bazı durumlarda kredi vermekle ilgilenen görevlilerin takdir yetkisine başvurabilirsiniz. Aciz değil güçlü görünün, borç almak istediğiniz için zor durumda görünmenize gerek yoktur. Güçlü görünürseniz, güvence verirsiniz ve buda bankaların sizlere kredi vermekte istekli olmalarını sağlar.
  • Senet ile kredi veren yerler içinde aynısı geçerlidir. Güçlü durun ve bunun bir alışveriş olduğunu unutmayın. Sizin çıkarlarınız kadar firmaların çıkarları da önemlidir. Fakat sizi siz ilgilendirirsiniz. Bu nedenle istediğiniz şartlarda diretin. Size 36 ay taksit deniyorsa, yumuşak başlı bir tavırla 48 ay olabileceğini söyleyin ve bunun için mantıklı sebepler üretin.

Borç para alabilmenin altın kuralı, birden fazla seçenektir. Borç alabileceğiniz en az beş farklı yer düşünün. Firma ya da kişinin bu konuda bir önemi yoktur. Borç alabileceğiniz yerleri listeleyin ve sırayla bu yerlere gidin. Böylece en azından birinden borç alma şansınız olacaktır.

One comment on “Borç almak için ne yapmam gerekiyor?
  1. Ozan dedi ki:

    500-1000 tl taksitli, geri ödemeli borç verebilecek kimse var mı? Bu akşam lazım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir