Borç Veren Finans Kurumları

Bankalar borç veren finans kurumlarının başında gelir. Günümüzde de birçok banka olduğu için, en sık duyulan ve bilinen finans kurumu bankadır. Fakat bankalar dışında da borç veren finans kurumları bulunmaktadır. Bu kurumları bilmek için belli uğraşlarınız olmalı ya da acil paraya ihtiyaç duymalısınız. Çünkü her yerde karşınıza çıkacak kurumlar olduğunu söyleyemeyiz.

Bankalar haricinde kredi veren kurum sayısı çok fazla değildir. Fakat çeşitlendirilebilecek kadar çoktur. Borç veren finans kurumlarına örnek olarak şunları verebiliriz;

 • Meslek odaları ve mesleki kuruluşların bazıları borç vermektedir. Örneğin emekliye ayrılmamış olan polislerin kullanabileceği kredileri veren Polis Bakım ve Yardımlaşma Sandığı, bankalara nazaran çok daha düşük masraflı krediler vermektedir. Bunun gibi başka meslek kuruluşları da bulunmaktadır.
 • Çok çeşitli vakıflarda bazen borç vermektedirler. Fakat vakıfların kuruluş amaçlarından dolayı her türlü harcamaları kamu yararına ya da en azından toplumun belli bir kesiminin yararına olmalıdır. Eğer sizlerinde toplumun önemli bir kesimini ilgilendirecek bir alanda çalışmanız varsa, vakıflardan borç para alabilme olasılığınız olacaktır.
 • KOSGEB ve çeşitli kooperatifler de kredi vermektedir. Bu kurumlar daha çok hibe verseler de verdikleri kredilerin bir özelliği faizsiz olmasıdır. Bu kurumlardan borç aldığınızda devlet destekli bir borç olmuş olur. Aynı zamanda bu kredileri alabilmeniz için bir zanaatkar olmalısınız ya da esnaf. Yani yürütebileceğiniz, işletebileceğiniz bir fikriniz olmalı ve bu fikri de hayata geçirmek istiyor olmalısınız. Bu kurumlardan ancak bu şekilde kredi alabilirsiniz.
 • Borç veren kurumlardan bir diğeride senet ile finansman sağlayan iş yerleridir. Bu iş yerleri danışmanlık hizmeti adı altında kurularak, senetler ile borç vermektedirler. Bu kurumlardan borç alabilmeniz için hiçbir ekstra özelliğe ihtiyacınız yoktur.
 • Faktoring firmaları da isteyen kişilere borç verebilen özel kurumlardır. Bu kurumun kuruluş amacı faturalı senet ve çeklerin, ödeme tarihi gelmeden nakite çevrilmesidir. Fakat birçok faktoring firması kişilere faiz ile borç vermektedirler.
 • Her ne kadar dernek ve sendika gibi kurumların ticari amaçlar ile kurulmamış olmaları gerekse de, bazı dernekler borç para sağlamaktadırlar.
5 comments on “Borç Veren Finans Kurumları
 1. sultan dedi ki:

  merhaba
  benim 2013 yılında açmış olduğum bir temizlik firmam var .şirketimi yeni açmış olduğum dönemlerde kredi ve kredi kartı ödemelerimi yapamadım şu an hiçbir bir bankadan kredi alamıyorum şu an tüm borçlarımı kapatmak ve şirketimi ayakta tutmak için 70 bin tlye ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim

 2. beste dedi ki:

  acil nakde ihtiyacım var aylık gelirim var 50.000 tl gerekli lütfen yardımcı olun

 3. sevil dedi ki:

  merhaba
  acil 15000 tl nakit paraya ihtiyacımız var, bu para ile bütün borçlarımı temizleyip, sizden aldığım parayıda her ay 1000 tl olarak ödeyebilirim.

 4. çapan koç dedi ki:

  Acil 5000 tl ye ihtiyacım var emekliyim yardımcı olursanız sevinirim

 5. Nejla dedi ki:

  Lütfen daha somut bilgi verir misiniz. Buraya yazıyoruz ama sonuç yok. Senetle komisyonla kredi kullanmak istiyorum. Daha net bilgi almak istiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir