Kredi Notu Sorgulama

Bankalar bir kişiye kredi verip veremeyeceğine karar verirken, bireylerin finansal puanlamalarına dikkat etmektedirler. Finansal puanlama olarak adlandırdığımız şey, kredi notudur. Kredi notu 0 ile 1900 arasında değişen sayısal değerlerdir ve müşterilerin bankalar ile iletişimleri süresince yaptıkları düzenli ve düzensiz tüm işlemlerin bir rakamsal karşıtıdır.

1900 bir kişinin alabileceği en yüksek kredi notuyken, 0 en düşük kredi notu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kredi notunu bankalar küçük birkaç işlem ile öğrenebilirler. Zira her türlü banka ile yaptığınız işlemler belli bir havuz içerisinde tutulmaktadır ve bankalar da bu havuz içerisinden diledikleri zaman sicilinize ulaşabilirler.

Kredi Notu Sorgulamanın Yolları

Kredi notunuzu sorgulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır.

  • Müşterisi olduğunuz herhangi bir bankaya giderek, kredi notunuzu sorgulatabilirsiniz. Böylece en kesin ve net sonuca ulaşırken, nasıl yükseltilebileceği hakkında detaylı bir bilgi de almış olursunuz.
  • Herhangi bir bankaya gitmeden de kredi notunuzu sorgulama şansınız bulunmaktadır. Bunun için internet ortamından faydalanmanız gerekecektir. Müşterisi olduğunuz bankanın internet sitesine giriş yaparak, kredi notunuzu sorgulatabilirsiniz.
  • Son olarak da yalnızca kredi notu ve kredi sicili ile ilgili bir site olan Findex’ten faydalanabilirsiniz. Findex’in sitesine giriş yaparak TC kimlik numaranızı kullanarak kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz.

Kredi notunuzu sorgulatabilmek için TC kimlik numaranızı kullanmanız gerekecektir. Başka türlü bir sorgu yöntemi bulunmamaktadır. Kredi notunuzu sorgulatabilmeniz için mutlaka belirtilen işlem ücretini ödemeniz gerekir.

Kredi Notum En Az Kaç Olmalı?

Kredi notu konusunda bankalar genel geçer bir puan belirlemiş olsalar da, her bankaya göre bu yeterliliğin değişeceğini bilmenizde fayda var. Bir bankadan kredi almanız ya da kredi kartı çıkartmanız için, kredi notunuza ihtiyacınız vardır. Bu nedenle kredi notunuzun yüksek olması, bankalardan taleplerinizi karşılayabilmenizi sağlayacaktır.

Minimum bir işlem için sahip olmanız gereken kredi notu en az 1200’dür. 1200 puanın altında bulunan kişiler, birçok işlemi yapamazlar ve bu nedenle de kredi gibi avantajlardan da faydalanamazlar.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri kullanarak sizler de kredi notunuzu kolayca sorgulayabilir, önleminizi alabilirsiniz.

One comment on “Kredi Notu Sorgulama
  1. Ali dedi ki:

    Krediye acil ihtiyacım var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir