İhtiyaç Kredileri 72 Ay Vadeli Oldu Mu

    İhtiyaç kredileri , kişilerin nakitinin yetmediği yerde okul, tatil, diğer borçlar  ve eşya ihtiyacı gibi giderlerini karşılamak amacıyla bankalardan belirli faiz oranlarında, geri ödemek üzere  aldıkları nakit paralar, kredilerdir .

     Bir çoğumuz  kredi alırken bankalardan avantajlı gördüğümüz  ve işimizi halledeceği için nakit paranın, nasıl geri  ödeyeceğimizi bile düşünemeden borçlarımızı tek bir yere öderiz düşüncesiyle krediyi bankadan alıyoruz . Ama her zaman hesaplar tutmayabiliyor. Ekstra bir şey  çıkabiliyor. İşsiz kalabiliyoruz , acil ev değiştirmemiz   gerekebiliyor ve  acil alınması gereken başka önemli şeyler  çıkabiliyor ve ödemelerimiz tekrar çakışmaya başlıyor.

    Günümüz  şartlarında asgari ücretin 1300 TL olduğu  ve ailelerin bununla çocuk  okuttuğunu, ev geçindirdiğini biliyoruz. Bir çok  kişi bankalara olan borçlarını  ödeyemedikleri için aldıkları tüketici  kredileri yasal takip, maaş  haczi gibi kötü sonuçlar yaşatmıştır onlara. İnsanları bir yana kıpırdayamaz hale getiren birikmiş  kredi kartı borçlarının ve ödenemez halde kredi borçlarının  olması  çoğu ailenin maddi durumunu zora sokmuş  ve huzurunu kaçırmıştır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından,  bankalara yapılan bildirimle ihtiyaç kredilerine  yeni düzenleme gelmiştir. Bu yıl  ekim ayında kredilerde değişikliğe gidilerek, tüketici kredilerinde 36 aya kadar vade yapılabilirken, 48 ay vadeye kadar uzatılmıştır. Kredi kartlarını ödemekte zorlananlar, ödeyemeyenler içinde tüketicilere yapılan kredi kartı yapılandırması gündeme gelmiş ve yapılandırmalar da ödeme  kolaylığı  sağlamak  için  tüketici kredisi kullanacaklara 72 ay vade kredi imkanı verilmiştir.

     Konut kredileri ve araç kredilerinde olmamaktadır. Sadece kredi kartı borçları ve ihtiyaç kredisi yapılandırması olarak 72 aya kadar taksitlendirme yapılmaktadır. Tek bilmeniz gereken detay, 72 ay borç yapılandırması ve kredi kartı borcu yapılandırması için borçlarınızın yasal takibe girmemiş olması gerekmektedir. Birden fazla kredi kartı  borcu olan kişilere de kolaylık olması amacıyla tüm kredi kartları borcunu  aynı bankada toplayarak 72 ay vadelendirme yaparak ödeyebilirler.

Bankalar bayram dönemlerinde, yeni yıl dönemlerinde  çıkardıkları kampanyalarla da birbirleriyle yarışmaktalar. Borcu olanlar için 48 ay vadeli ihtiyaç kredileri, aylık vadelerine az ödeme düşeceğinden dolayı kredi ihtiyacı olanları biraz da olsa rahatlatacağa benziyor. 72 aylık kredi kartı taksitlendirmesi de kredi kart borcunu  ödemek de zorluk çekenlere yine maddi açıdan iyi olmuş bir uygulamadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir