İşyeri açmak için para lazım

Piyasada organik olarak yumurta almak isteyen ancak bulmakta zorlanan kişilerin varlığını fark ettiğimiz için bir arkadaşım ile beraber organik yumurta üretebileceğimiz bir tesis açmaya karar verdik. Tesisi açacağımız arsa, organik tavuklar ve de işletmemiz için gerekli olan tüm tesisatları belirlesek de ne yazık ki sermaye bulamıyoruz. Aslında bize borç para verecek bir yer bulsak bu iş oldukça karlı olduğu için borcumuzu hızlıca ödeyip bitirebiliriz.

Şu anda ikimizin de işi yok.  Yaklaşık üç dört aydır işsiziz. Bu yüzden de banka kredisi alma imkanımız pek yok. Ödememizi ancak yapacağımız yatırımdan gelecek para ile karşılayabiliriz. İstediğimiz para ise 40 bin TL. Ödenecek olan aylık taksitleri borç para alacağımız yer bizzat kendisi belirleyebilir. Bu koşullarda hizmet alabileceğimiz yerleri belirtir misiniz?

ÇÖZÜM: Şu anda bir işinizin ve de sigorta kaydınızın olmaması bankalar ile ilişiğinizi tamamen kesmiş olsa da yapacağınız yatırım ve de kuracağınız iş nedeni ile size borç para verecek çok farklı yerler bulabilirsiniz. Çünkü tavukçuluk yapmak ve ülkemizde desteklenmekte olan yatırımlardır. Bu kapsamda hizmet alabileceğiniz yerlerden bazıları ise şunlar olmaktadır;

  1. KOSGEB’e müracaat edebilirsiniz. Ülkemizde iş yeri açmak ve de yatırım yapmak için finansal desteğe ihtiyaç duyan kişilerin aklına gelen ilk çözüm yolu kısa adı KOSGEB olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olmaktadır. Bu yer aracılığı ile uygun şartlarda kredi almak bir yana, faizsiz desteklemeler ya da direk olarak hibe parası da alabilirsiniz.
  2. İŞKUR’a başvuru yapabilirsiniz. Bu yer de hem işsiz olan durumunuzu düzeltmek için hem de açacağınız yerde istihdam olanakları yaratacağınız için finansal olarak sizi destekleyecektir. Bu yüzden adı geçen kuruma başvuru yapmadan kesinlikle karar vermemelisiniz.
  3. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na müracaat edebilirsiniz. Bu bakanlık hayvancılığı ile ve üretimi desteklemekte ve bu alanda yatırım yapacak kişilere oldukça uygun şartlar altında imkanlar sunmaktadır. Bu seçeneği de değerlendirmeden karar vermemenizi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir