Kredi borçlarınız mahkemeye düşmesin

Kredi borçlarınızı ödemediğiniz takdirde ya da çeşitli geciktirmelerinizde ne gibi sorunlar yaşayacağınızı biliyor musunuz? Kredi ya da kredi kartı borçlarınızın ödemeleri düzenli olarak yapılmalıdır. Çünkü belli bir süreç sonrasında bankalar bu konuda tahammülsüz davranacak ve hakkınızda hukuki işlem başlatacaklardır. Ve bu işlemler mahkemeye kadar uzayacaktır. Kredilerin ilk kez verilmeye başlandığı zamanlarda, bilinçsizce alınan kredilerden dolayı birçok insan kredi borcu ile yaşamaya başladı. Fakat ödenmeyen krediler bankalara da zarar verdiği için, bankalar yeni düzenlemeler yapmak durumunda kaldı. Bu düzenlemeler sonucunda da bildiğiniz gibi kredi şartları ortaya konuldu. Zaten bu dönemin yarattığı bu tahammülsüzlüklerden dolayı bankalardan kredi almak hem zor hem de ödemeler düzenli yapılmadığında sorun yaşamak çok kolay. Gelin sizlere bu hususta bilmeniz gereken tüm konuları anlatalım.

Kredi Borçları Ne Zaman Mahkemeye Düşer?

Kredi borçlarınızı ödeyemediğiniz zamanların olabileceğini düşünerek, esnek kredi programları uygulatmadığınız zaman, ödemelerinizi erteletebilme şansınız ortadan kalkacaktır. Ve toplamda 90 gün boyunca ödeme yapmazsanız ya da bu ödemeyi geciktirirseniz, bankalar dosyanızı avukata vereceklerdir. Avukata verilmiş olan dosya, sizin dava edildiğiniz anlamına gelir. Elbette hemen mahkeme ve hukuki süreç takibi yapmanıza gerek yoktur. Çünkü dosyanız avukata da verilmiş olsa, dava öncesinde avukatlar sizlere ulaşacaklardır.

Avukatlar sizleri aradığı zaman genellikle sizlere borcunuzu ödemeniz yönünde bir teklifte bulunurlar. Çoğu zaman bankada bu konuda size destek olarak, 90 günlük gecikme faiziniz ile birlikte yeniden yapılandırma teklifinde bulunacaklardır. Bu yapılandırma toplam borcunuzun yeniden taksitlendirilmesidir. Fakat normal vadelerinden çok daha düşük vadeler ile taksitlendirilecektir. Eğer bu ödemeler de yapılmazsa davanız kesin olarak açılır ve mahkemeye verilmiş olursunuz.

Kredi Borçları Mahkemeye Verilirse Ne olur?

Kredi borcunuz mahkemeye verilirse, Merkez Bankası tarafından kara listeye alınmış olursunuz. Bankalar ile hiçbir işlem yapamazsınız ve borcunuzu ödeyemezseniz de iş icraya gider. Ve üzerinizde bulunan tüm mülkler, banka hesaplarınızdaki paralar ve kullandığınız araca kadar her şeye tedbir konulur. Böylece hacize konu olacak tüm mallarınızın değerinden düşük fiyata elinizden alınır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir