Kredi Kartı Kara Liste Sorgulama

Bankalardan aldığınız kredi kartlarını kullandıktan sonra ödemelerini düzenli yapmanız hayati önem taşımaktadır. Kredi kartı almak büyük bir sorumluluk getirir sizlere. Çünkü düzenli olarak ödeme yapmadığınız takdirde kartlarınız sadece elinizden alınmaz, bir de kara listeye alınarak banka işlemlerinden mahrum bırakılırsınız.

Bankadan aldığınız kredi kartlarınızın ödemelerini geciktirdiğiniz an kara listeye girmezsiniz. Bankalar elbette bu konuda sizlere fırsat tanıyacaktır. Kredi kartı borçlarınızı geciktirdiğiniz zaman belirli bir süre sadece borcunuza faiz işler, bunun dışında bir yaptırım olmaz. Fakat bu süre üç ayı bulduğu zaman durum bu şekilde değildir. 90 gün boyunca ödemelerini yapmayan kişiler hakkında hukuki işlem başlatılır. Ve bu durumda da kara listeye girmiş bulunursunuz.

Kara listede olup olmadığınızı öğrenmek aslında oldukça basittir. Çünkü kara listeye alındığınız zaman dosyanız dava edilmiştir ve muhakkak avukatlar size ulaşır. Avukatın size ulaşması demek, zaten kara listede olduğunuz anlamına gelir. Fakat yine de bazı müşteriler telefon numaralarını ve buna benzer bilgilerini değiştirdiklerinde bankaya bildirmezler. Böyle durumlarda açılan dava tarafınıza gecikmeli olarak iletilebilir. Bu nedenle kara listede olup olmadığınızı sorgulayabileceğiniz yöntemleri de bilmeniz, sizler için faydalı olacaktır.

Kara Listede Olduğunuzu Nasıl Sorgularsınız?

Kara listede olan kişiler Merkez Bankası’na bildirilen ve Merkez Bankası tarafından sicillerine işlenen kişilerdir. Zaten sicillerinde olan bozuklukta en çok bu nedenle önem taşır. Kara listede olup olmadığınızı şu şekilde sorgulayabilirsiniz,

  • İşlem yapmak istediğiniz bankadan risk raporu isteyebilirsiniz. Bunun için illa şubeye gitmenize gerek yoktur. Bankanızın online işlemleri gerçekleştiren menüsüne girerek “Risk Merkezi Raporu” butonuna tıklayın. Eğer kara listedeyseniz bu raporda bu sonucu göreceksiniz.
  • Bankanızın şubesine giderek kara listede olup olmadığınızı sorgulayabilirsiniz. Aynı şekilde müşteri hizmetlerini de arayabilirsiniz.
  • Bu işlemler sizler için yeterli işlemlerdir. Fakat daha resmi makamlardan bilgi almak isterseniz Merkez Bankasına dilekçe yollamanız yeterli olacaktır. Bu dilekçe sonucu hemen gelmeyecek olsa da, sizleri inandıracak ölçüde ciddi ve resmi bir makamdır.

Siz de kara listede olup olmadığınızı merak ediyorsanız, bu yollarla bilgi edinebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir