Kredi Kartı Kullanmıyorum diye Bankalar kredi verir mi?

Talep: Bugüne kadar hiç kredi kartı kullanmadım. Hiçbir bankadan kredi de almadım. Öğrencilik zamanımda aldığım banka kartı dışında bankalar ile hiçbir bağlantım olmadı. Kredi kartı kullanmamam kredi almama risk teşkil eder mi? Ya da bana avantaj katar mı? Hiçbir yerde beni tatmin edecek bir bilgiye ulaşamadım. Kredi notumu bilmiyorum ve nasıl sorgulayacağımı da bulamadım. Kredi kartı kullanmayan kişilerin kredi notu oluşmuyor diye bir şey duydum, doğru mu bilmiyorum. Eğer kredi notum oluşmamışsa bankadan kredi alamaz mıyım? Nasıl kredi notu oluşturabilirim? Bana bu konuda bilgi verir misiniz?

Çözüm: Kredi kartı kullanımı ile banka kredisi arasında bağlantı olsa da bu olumsuz yönlü bir bağlantıdır. Kredi kartı kullansaydınız ve borçlarınızı aksatmış olsaydınız, ancak o zaman kredi notunuzu etkileyecek bir durum söz konusu olurdu. Yani kredi kartı kullanmıyor olmanızın hiçbir önemi olmayacaktır. Kredi kartınızın olmaması avantaj sağlamayacağı gibi riskte teşkil etmeyecektir.

Hiç kredi kartı kullanmadığınız için ve kredi de almadığınız için henüz oluşmuş bir kredi notunuz bulunmamaktadır. Kredi notu normal şartlada 1 ile 1900 arasındaki puansal değerlerdir fakat siz sorguladığınızda kredi notunuz 0 çıkacaktır. Bunun nedeni kredi notunuzun oluşmamış olmasıdır.

Bir diğer sorunuza gelecek olursak, kredi notunuzun 0 olmasının dezavantajları olacaktır. Kredi notunun hesaplanmasının ve sicilinin tutulmasının nedeni, bankaların ödeme düzeni hakkında bir bilgi sahibi olması ve sizleri risk gruplarına ayırabilmesidir. Sizin bu konuda hiçbir bilginiz olmadığı için bankalar ön yargılı olabilirler ve sizi riskli grup içerisinde sayabilirler. Fakat bankaya kefil gösterirseniz ya da bir ipotek talebinde bulunursanız, almak istediğiniz kredi çıkartılacaktır. Eğer krediniz çıkmadıysa kredi notunuzu oluşturabilmek adına otomatik ödeme talimatları verebilirsiniz. Ya da bir kredi kartı alarak birkaç ay harcama yapıp, düzenli olarak ödeme yapabilirsiniz. Ancak bu şekilde kredi notunuzun oluşmasını sağlamış olursunuz.

Kredi notunuzu sorgulamak için www.findeks.com adresine giriş yapabilirsiniz. İşlem için bir ücret kesilebilmektedir. Aynı zamanda bankanızın şubelerine giderekte kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir