Kredi Notum İyi Ne Kadar Kredi Alırım

SORU: Duyduğuma göre kredi başvurularında en çok etkili olan süreç kredi notu uygulamasıymış. Ben de şu anda konut kredisi çekmek istiyorum. Alacağım evin tutarı ise 350 bin Türk Lirası. Daha önce hiç kredi çekmediğim ve buna paralel olarak da sicilimi bozup kredi notumu düşürecek bir durum olmadığı için kredi notumun gayet yüksek olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden alabileceğim kredi tutarına dair en yüksek rakam hakkında bana bilgi verir misiniz?

Şu andaki gelir durumum hakkında da detay vermem gerekirse aylık ortalama 2 bin TL maaşım var. Tüm bu bilgiler ile beraber bana ne kadar kredi alabileceğimi söyler misiniz?

ÇÖZÜM: Kredi notu uygulaması bankaların en çok dikkat ettiği konu olmak ile beraber hayatında hiç kredi almamış birinin  notunun yüksek olacağı da doğru bir tespit olmamaktadır. Çünkü bu notu belirleyen alınan kredilerin düzenli olarak ödenmesidir. Sizin de şimdiye kadar hiçbir düzenli ödemeniz mevcut olmadığı için notunuz da tahmin ettiğiniz kadar yüksek olmayacaktır. Bu sebepten dolayı ilk olarak bu notu öğrenip ondan sonra karar vermeniz faydanıza olacaktır.

Alınacak konut kredisinin tutarı ile alakalı olarak sorduğunuz soruya cevap verir iken bu aşamada da en önemli detayın eksper analizi olduğunu bilmelisiniz. Çünkü adı geçen bu krediyi alır iken bankalarda çalışmakta olan eksperler evleri incelemekte ve ne kadar edeceği konusunda karar vermektedirler. Bankalar da evin ederinin yaklaşık olarak yüzde sekseni kadar kredi vermektedir. Bu sebepten alabileceğiniz en yüksek kredi tutarı hakkında net bir rakam söylemek son derece zor olmaktadır.

Ancak sahip olduğunuz gelir alabileceğiniz kredi tutarı hakkında ipuçları vermektedir. Şu anda aylık olarak 2 bin TL kazanç elde ediyor olmanız talep ettiğiniz tutarlarda kredi almanızı son derece zorlaştıracaktır. Bu sebepten dolayı ya mevcut olan hane içi geliri artırma yoluna gidebilir ya da daha düşük tutarlı bir ev tercih edebilirsiniz. Bu sayede daha rahat koşullar altında ev sahibi olabilirsiniz.

 

One comment on “Kredi Notum İyi Ne Kadar Kredi Alırım
  1. zago1903 dedi ki:

    15000 tl ihtiyacım var kredi notum iyi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir