Kredi ve Borç Mağdurları

Borç alma işlemi hayatımızın en basit işlemlerinden biri haline geldi. Çünkü artık çevremizde bulunan herkes geçim derdinde olduğu için, hiçbir sorun yaşamadan ve herhangi bir çekinme güdüsü hissedilmeden ihtiyaçlar belirtilebiliyor. Bunun yanı sıra firmalarda gelir konusundaki bu açığın farkında oldukları için, gün geçtikçe işe yarayacak çözüm fikirleri üretiyor ve kredi sistemi iyice kurumsal hale geliyor. Artık finansal anlamda işlem yapan her kuruluş borç ve kredi de vermekte. Fakat elbette iş burada bitmiyor. Esas iş asıl burada başlıyor.

Bankalar, firmalar bir talebe arz oluşturarak borç verme işlemleri üzerinde kampanyalar oluştururken, bu kampanyalara da ciddi rağbet gösteriliyor. Fakat ödeme sıkıntıları yaşandığı anda kredi ve borç mağdurları ortaya çıkıyor. Bir ay gecikmenin, tüm borç tutarına yaptığı etki ile, borç almak sıkıntılı bir hale geliyor. Peki, ne yapılabilir bu durumda? Ne gibi sorunlardan dolayı borç mağdurları ortaya çıkıyor?

Kredi Ve Borç Mağduru Olmamak İçin Ne Yapmalı?

Aldığınız borç ve kredilerden dolayı mağdur duruma düşmek istemiyorsanız, çeşitli şartlara ve istisnai durumlara da dikkat etmeniz gerekir. Peki, bu durumlar nelerdir ve nelere dikkat çekmek gerekir?

  • Normal şartlarda faiz oranları araştırılırken, % 1 ne kadar etkileyebilir ki şeklinde bir düşünce oluşur. Aslında bunu toplam borç tutarına vurduğunuzda ciddi fark eder. Totalde ödenecek tutara dikkat ederek kredi almalısınız. Bu nedenle vade ve faiz oranı ciddi önem arz eder.
  • Kredi alırken aylık kazancın yarısı krediye gidecek şekilde bir ödeme planı yapılır. Fakat bu durumda hastalık, düğün, eğitim ve buna benzer istisnai ve Aciliyeti olan durumlar unutulur. Böylece ödeme konusunda sorun yaşanır ve gelecek tüm aylar bu bir aylık sıkıntıdan etkilenir. Bu nedenle giderleri fazla düşünmek gerekir.
  • Herhangi bir kredi danışmanından yardım almadan yapılan ödeme planları her zaman sıkıntılı bir sürece sokar. Bu nedenle kredi almadan evvel, 100-200 liralık komisyon bedelini gözden çıkartarak kredi danışmanlarından destek almanız gerekir. Böylece en doğru ödeme planı sağlanarak mağduriyet engellenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir