Kuyumcularda Kredi Kartı Geçerli Mi?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kredi kartı taksitlendirmesi ile ilgili bir düzenleme getirdi. Böylece kredi kartı ile kuyumcular ile yapacağınız alışverişlerinizde taksit olanağınız kaldırıldı. Bunun sebebi bazı kuyumcuların işlerini kötüye kullanarak tefecilik işine başlamış olmalarıdır. Bunun yanında elbette diğer alışverişlerinizde de taksit sınırlaması ile karşı karşıya kaldınız. Fakat Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu gelen itirazları değerlendirerek yeni bir karar aldı ve kredi kartının taksitlendirilmesi konusunda bir esneklik sağlandı. Tüm alışverişlerde belli bir oranda kredi kartı kullanımına izin verildi. Elbette bundan kuyumculuk ve altın sektörü de nasibini aldı. Ve böylece kuyumculara altın satışı için 4 taksit yapılmasına izin verildi.

Bir diğer esneklikte ticari kartlara getirildi. Ticari kartlarınız ile internet üzerinden veya reel olarak yaptığınız alışverişler 9 taksite bölünebiliyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun bu yasak kapsamı yalnızca bireysel kart kullanıcılarını etkilemektedir.

Fakat hali hazırda kuyumcuların tümü bu engele itiraz etti. Çünkü kredi kartı üzerinden hiç taksit yapılamaması ile az taksit yapılması arasında çok bir fark sağlanamadı. BDDK’nın bu düzenlemesi ile kuyumculuk sektörü zor bir dönem yaşadı ve neredeyse hiç kazanç sağlayamadılar. Bu nedenle BDDK bu kezde 4 taksit ile altın satışına müsaade etti. Fakat bu durgunluk yine de yerini hareketli satışlara bırakmayınca, üzerine bir de altın kurundaki yükselmeler geldi. Haliyle kuyumcular yeniden itiraz ettiler.

Şimdiler de taksit sayısının yeniden artışı bekleniyor. Kuyumcuların  bu itirazının yanında dernek başkanları da sıkı önlemler alınarak ve sürekli denetim yapılarak bu düzenlemenin esnetilmesini beklenmektedirler.

Başka Ne Şekilde Altın Alınabilir?

Öneri: Senetle para veren kuyumcular

Bazı kuyumcular 4 taksit ile altın almanın piyasada düşüşe sebep olmasından dolayı, senet ile altın satmaya başlamışlardırç Böylece hem kuyumcular kazanç sağlıyorlar, hem de müşteri mağduriyet yaşamıyor. Yani her talep kendi arzını doğuruyor. Bunlar da göz önüne alındığı zaman altın alımında kredi kartları ile taksitli satışın yeniden önünün açılması beklenmektedir.

Sizlerde kredi kartı ile altın almak istiyorsanız, 4 taksit seçeneğinden yararlanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir