KYK Kredi Zammı 2017

Pek çok kişinin bildiği gibi, üniversite öğrencileri devletten kredi ya da burs adı altında, aylık harcamalarını karşılamak adı altına daha sonra geri ödemek üzere nakit para alabiliyorlar. Buna kredi ya da burs adı veriliyor. Kredi ya da burs almak isteyen kişiler okula başladıktan kısa bir süre sonra açılan başvuru formlarını doldurarak devletten kredi ya da burs almak için başvuru yapabiliyorlar. Peki bu burs ve kredi ne demektir?

Bakanlığın belirlemiş olduğu ücretler doğrultusunda birçok kişi devletten kredi almak üzere başvuru yapabilir. Kredi başvurusunda bulunacak olan kişinin aile içi aylık kişi başına düşen gelir miktarının nispeten düşük olması, ancak kişinin çalışmaya başladıktan sonra almış olduğu bu krediyi daha sonra geri ödemesine verilen isimdir. Kısaca KYK tarafından verilmekte olan bu kredinin kişinin okul dönemi boyunca, yani öğrencilik hayatı boyunca maddi imkansızlıkları çözmesi için hesabına yatırılmış olan para olduğunu söyleyebiliriz.

KYK bursu ise, maddi geliri düşük olan ailelerin çocuklarının okul dönemi boyunca almış olduğu bursa verilen isimdir. İsminden de anlaşılabileceği gibi burs karşılıksız olarak verilmektedir. Yani öğrenci bu bursu öğrencilik hayatı boyunca alır, ancak mezun olduktan sonra almış olduğu parayı devlete geri ödemez. Yani burs alan öğrenciye verilen para karşılıksızdır. Ancak bununla birlikte, öğrencinin karşılıksız burs alabilmesi için maddi durumunun bu noktada yetersiz olması beklenmektedir.

KYK ZAM

Her yıl, ekonomiye bağlı olarak KYK’ nın öğrencilerine vermiş olduğu krediye zam gelmektedir. Geçen yıl 330 TL olan “KYK kredisi”, 2016 yılında tekrardan 400 TL olarak belirlenmiştir. Şu anda 2017 yılında bu rakamın 420 TL civarında olması beklenmekte, ancak bu konuyla ilgili henüz net bir açıklama bulunmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir