Noter tasdikli sözleşme ile kredi arıyorum

Sözleşme düzenlemeleri, kanunun öngördüğü şekle tabiidir. Bu nedenle de kanunun öngördüğü biçim ve şekilde olan sözleşmeler ancak kanunen geçerli olur. Bunun dışındaki sözleşmeler batıldır yani kurulduğu andan itibaren geçersiz olarak değerlendirilir. Bazı sözleşmeler için noter tasdiki zorunlu olurken, bazı sözleşmeler herkes tarafından kurulabilmektedir. Noter tasdikli sözleşme örneklerine araç satımını örnek verebiliriz. Bir araç satacağınızda noter tarafından onaylanmadıkça, araç mülkiyeti sizden başkasına geçemez. Aynı şekilde noter tasdiğine ihtiyaç duymayan sözleşmelere de kredi sözleşmelerini örnek verebiliriz.

Kredi sözleşmeleri, noter tasdiği ile kurulmak zorunluluğuna sahip değildir. Fakat noterde yapılan sözleşmelerin geçerliliği ve delil olabilme özelliği çok daha fazladır. Çünkü inkar gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle de senet ile kredi veren firmalar içerisinde elbetteki noter tasdikli kredi sözleşmesi yapan firmalar, daha güvenilir olarak addedilebilir.

Noter Tasdikli Sözleşmeli Krediler Nerelerden Alınabilir?

Noter tasdikli sözleşmeleri bankalar haricinde kredi sağlayan kurum ve kuruluşlar vermektedir. Buna şahıs, firma, hayırsever ve benzeri kişiler de dahil edilebilir. Kişiler bankadan kredi sağlayamadıklarında ihtiyaç duydukları nakiti bulabilmek için bahsettiğimiz firmalara yönelmektedirler. Noter tasdikli sözleşmeli krediler hazırlayan kişilerden de, hiçbir şartı sağlamalarına gerek olmadan rahatça kredi alabilirler.

Bankalarda olduğu gibi bu firmalarda da taksit ile kredi verilmektedir. Tek farkı, senetler vasıtası ile ödeme yapıyor olmanızdır. Bunun dışında çok bariz ve sıkıntılı farklar yoktur. Üstelik kredi sözleşmeniz noter tasdiğinden geçtiği için, herhangi bir uyuşmazlık ya da anlaşmazlık durumu baş gösterdiğinde bu sözleşmeyi davanıza delil olarakta kullanabilirsiniz. Yani yaptığınız işlemler bu noktada yasallık kazanır. Bu nedenle senet ile kredi veren bu kurumların, bu özel kredilerinden gönül rahatlığı ile yararlanabilirsiniz.

Bu hususta dikkat etmeniz gereken tek şey, ödemelerinizi düzenli yapabilmenizdir. Çünkü noter tasdikli sözleşmeli kredilerin yaptırımları konusunda esneklik tanınmayacaktır. Bu nedenle kredi notunuz ile ilgili bir sorun yaşamasanız da, gelir durumunuz bu firmalar içinde ciddi önem taşıyacaktır. Eğer ödemeleriniz konusunda kendinize güveniyorsanız, bu eşsiz kredileri de gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

3 comments on “Noter tasdikli sözleşme ile kredi arıyorum
  1. ramayana35 dedi ki:

    Ben de borç karşılığı noter tasdiki ve ödeme planı onaylayabilirim .aradığım rakam 25000.tskkr

  2. salih dedi ki:

    20000 aramaktayım acil iş yerim için

  3. yusuf dedi ki:

    25binlira arıyorum noter sözleşmeli veya senetli

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir