Öğrenciye Borç Para Verenler

Öğrenciye borç veren yerlerin başında elbette devlet gelmektedir. Devlet öğrencilere kredi imkanı sunduğu için, birçok öğrenci bu krediler sayesinde geçimini sağlar. Devletin öğrenciye verdiği krediler, okulun bitiminden sonra yani mezuniyetten sonra başlamaktadır. Hemen iş bulamayacak öğrenciler için de devlet bu durumu ayarlamıştır ve iki yıl sonra geri ödeme imkanı vermiştir. Yine de çoğu öğrenci bu krediler ile yeteri kadar ihtiyaçlarını karşılayamaz. Bu nedenle de farklı yöntemlere yönelmektedirler.

Ailesinin maddi durumları her zaman aynı şekilde gitmeyebilir, kaldığı ev, apart ya da yurtlarda sorun yaşabilir ya da kitaplarını almak için yeteri kadar para bulamayabilir. Böyle durumlar için öğrenciye de borç verebilecek yerler, günümüz ihtiyaçları arasındadır. Elbette bir konuda talep doğarsa, bu konunun çözümüne dair de işlemler uygulanacaktır.

Öğrenciye Borç Veren Firmalar

Elbette öğrenciyi bu kadar zorlayan bu durum, firmaların dikkatinden kaçmamıştır. Günümüzde burs veren firmaların büyük çoğunluğu, öğrenciler için borçta vermektedir. Bunun dışında da mali amaçlar ile kurulmuş olan firmalar da aynı şekilde borç sağlamaktadırlar.

Öğrencinin bu durumda dikkat etmesi gereken aldığı borcu geri ödeyebilme durumudur. Fakat bu konuda bir sıkıntı yaratılmaz. Neden mi?

  • Alınan borç senet ile verilir. Ve senetler tek senet ile değil taksitler ile düzenlenir. Bu nedenle de alınan borç aylık belli miktarlara bölünerek ödenir.
  • Borç veren firmalara ödemelerinizi bir ay belirlenen miktarda düşük yapabilecekken bir ay daha yüksek ödeme yapabilirsiniz. Yani öğrencilere esnek ödemeli bir borç verme sistemi geliştirilmiştir.
  • Öğrenci olduğunuz için alacağınız tutar çok yüksek miktarlarda değildir. Varsayalım ki, aylık ödemeniz 200 lira. Zaten devletten aldığınız kredinin tutarı 425 lira olacağı için, ilk işiniz borcunuzu ödemektir. Kalan tutar ile de geçinmeniz gerekecektir. Zaten ailenizin bir ay önceki durumu, bir ay sonra düzelme gösterir.

Tüm bu nedenlerden dolayı, öğrenciye borç veren firmalar ile öğrenciler arasında bir ödeme problemi yaşanmaz. Firmaların öğrenciye olan anlayışı, öğrencilerinde sorumluluk sahibi tutumları yaşanabilecek her türlü olumsuz koşulu ortadan kaldırmaya yetecek bir formüldür.

One comment on “Öğrenciye Borç Para Verenler
  1. yunus dedi ki:

    Acil 2.000 tl ye ihtiyacim var ogrenciyim isterse aydan aya taksitli oderim yoksa 5 ay sonra hepsini toptan veririm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir