Para Satarak Para Kazanan Kuruluşlar: Bankalar

Gerek Ülkemizde gerekse tüm dünya ülkelerinde bireylerin ve ticari işletmelerin en büyük para kaynağı olan,hayatlarını idame ettirebilmek adına yada ticari işletmelerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri adına neredeyse muhtaç oldukları tek kandır,sadece hizmet amaçlı kurulmuş ancak kendi kârlarını da ön planda tutmaya her zaman devam etmişlerdir. Tamamiyle faaliyet konuları finans ile alakalı olan,piyasaya ihtiyaç karşılığında finans desteği sağlayan tek kuruluşlardır bankalar. İhtiyaç durumunda ilk çalınan kapı olan bankalar sunmuş oldukları imkanlar sayesinde neredeyse tüm ihtiyaçlara cevap verebilmektedirler. Bu nedenle tercih anlamında oldukça fazla talep görmekte ve sayıları giderek artmaktadır. Dünya üzerinde çeşitli isimlerle oldukça fazla sayıda yer almaktadırlar. Birbirleri ile piyasaya sürmekte oldukları ürünleri açısından,faiz oranları açısından,vadeleri açısından,yaptıkları kampanyalar açısından farklılıklar göstererek birbirleri ile kıyasıya bir rekabet halindedirler.
Kimi zaman bireylerin kimi zamanda ticari işletmelerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı var olan ve belirli oranlar,belirli vadeler ile ilgili finans desteğini sağlayarak kurumlarını da elde ettiği faizler sonucunda kara geçiren bankalar ilgili ürünlerini belirli faizler ile satarak karşılığında yine kârlarını da para olarak elde etmektedirler. Böylelikle faaliyet gösterdikleri tek alan finans alanı olmakta ve ellerindeki ürünlerini çeşitlendirerek,beğendirmeye çalışarak,satış yaparak,pazar araştırması yaparak gerekli piyasada yerlerini sağlamlaştırmışlardır. Öncelikli ürünleri arasında yer alan ve en çok bankaya kâr getiren ürünler arasında yerini almakta olan kredi ürünlerini ihtiyaçlar doğrultusunda pazarlayarak,satışını gerçekleştirerek kendi keselerini de doldurmuş olmaktadırlar.
Böylelikle finans kurumlarının en başında bulunan bankalar sattıkları ürünlerden elde ettikleri gelirler sayesinde varlıklarını sürdürmeye devam etmekte ve daha fazla gelir elde edebilmek adına daha çok ürün satışına yönelmek için hiç durmadan üretmeye,çeşitlendirmeye,var olan piyasaya yenilikler getirmeye çabalamaktadırlar. Ancak bu şekilde ayakta kalabilecek olduklarının bilincinde olan bankalar bu anlamda sürekli pazar araştırmaları yaparak hedef kitleleri ile sürekli iç içe yaşamakta ve her talebi ayrı ayrı değerlendirerek satışlarına devam etmektedirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir