Resmi İkrazat Firmaları Ne iş Yapar

İkrazat Arapça kökenli bir sözcüktür ve Türkçeye “borç verme” şeklinde geçmiştir. Yani buradan anlaşılacağı üzere ikrazat firmaları, borç veren firmalardır. İkrazat firmaları diğer borç veren firmalardan ayıran temel nokta bu işlemin tam anlamıyla yasal bir işlem olmasıdır. Yani ikrazat firmaları resmidir ve yasaldır. Türkiye’de 1995 yılından beri kurulan bu firmalardan birçoğu kapanmakla birlikte şu anda 28 adet ikrazat firması bulunmaktadır.

İkrazat firması kurulabilmesi için Hazine Bakanlığından onay alınmalıdır. Fakat Hazine Bakanlığı bu onay işlemine son vermiştir ve yeni bir ikrazat firması kurmanın hiçbir olanağı yoktur. Çünkü artık her türlü kredi işlemlerini yani borç verme işlemlerini bankalar üstlenmişlerdir. Bunun yanı sıra ikrazat firmalardan olduğunu ifade ederek birçok vatandaşın dolandırılmasına da sebep olmuştur. Zaten tüm bu sonuçların önüne geçmek için ikrazat onay belgeleri kişilere verilmiştir. Yani bu onaylar isim üzerine verilir ve buna binaen de devredilemez özelliktedir.

Sorunlu Kredi çıkartan ve komisyonla kredi veren İkrazat Firmaları

Resmi ikrazat firmalarının hiçbirinin sonunda A.Ş ibaresi bulunmamaktadır. Kendisini yasal bir firma olarak tanıtan kişileri bu şekilde ayırt edebilirsiniz. Bu kişilerin hiçbir onayı ve belgesi bulunmamaktadır.

Peki, resmi ikrazat firmalarında ne gibi işlemler yapılır?

  • İkrazat firmalar kişilerin vadesi gelmemiş senetlerini bozdurabilecekleri bir firmadır.
  • Çek ve diğer senetlerin nakit paraya çevrilmesi işlemlerini karşılamaktadır.
  • Sahip olduğunuz bir taşınmazı ipotek ettirerek bu firmalardan kredi alabilirsiniz. Bu işlem de tamamen yasaldır.
  • Senet ile sizlere kredi imkânı sunar.

Böyle işlemlere bankalar haricinde resmi bir kurum kurulmasının sebebi, çek ve senet gibi durumların gayri resmî yollardan halledilmesinin önüne geçmektir. Aynı zamanda kişilerin birbirlerine borç para verme durumlarının da kontrol altına alınması ve bunun da yasal yollardan yapılmasını sağlamaktır. Bahsettiğimiz 28 ikrazat firmasından gönül rahatlığı ile borç alışverişinde bulunabilirsiniz. Bu resmi ikrazat firmalarının büyük çoğunluğu İstanbul’dadır. Geçmişte bu işlemleri gerçekleştiren ikrazat firmaları günümüzde yalnızca çek ve senedin nakite çevrilmesi işlemini yürütürler. Bu nedenle senet ile borç para verme işlevleri kalmamıştır. Bir firmanın resmi olarak ikrazat firması olup olmadığını bu noktadan da ayırt edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir