Senet Teminatı İle Kredi

Ticari hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri senettir. Çünkü iş adamları hiçbir zaman nakit para ile alışveriş yapmadıkları gibi, ödemeleri de belirli bir güne bağlamayı tercih ederler. Bu nedenle de ticari firmalar ile alışverişlerde bulunan kişilerin ellerinde birçok senet ya da çek gibi ödeme araçları bulunmaktadır.

Bankadan kredi almanın çok normal ve sıradan bir aktivite olduğu bugünlerde bankalardan senet teminatı ile kredi alabilmeniz de sağlanmıştır. Elbette bu durumu her bankada gerçekleştiremezsiniz.

Senet Teminatı İle Kredi Alabileceğim Bankalar Hangileridir?

Senet teminatı ile kredi veren bankalar Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Garanti Bankasıdır. Elbette bu bankaların sayıları gün geçtikçe artacaktır fakat şimdilik yalnızca bu üç banka bu konuda müşterilerine fırsat sunmaktadır. Yine de diğer bankalardan da bu işlemi deneyebilirsiniz. Fakat kesin ve yaygın olarak veren bankaları bu şekilde sıralamak mümkündür.

Neden Her Banka Senet Teminatı İle Kredi Vermez?

Senet kullanmak için illa ciddi şirket sahibi olmanıza gerek yoktur. Yani bir arkadaşınıza 500 lira borç verdiğinizi varsayalım. Bu borç ilişkisi içinde senet düzenleyebilmektesiniz. Bu nedenle de hukuki anlamda başvurulacak yöntemler ve yaptırımlar sınırlıdır. Eğer bir işletme sahibiyseniz, elbette bu durum sizi banka gözünde daha üst düzeye getirecektir ve bu nedenle de senet teminatı ile kredi alabilmeniz kolaylaşacaktır.

Bankalar Haricinde Senet Teminatı İle Kredi Veren Yerler

Bankaların dışında da senet teminatı ile kredi veren firmalar bulunmaktadır. Bankalar her ne kadar senet teminatı ile kredi sağlasa da yine de kredi notunuz, gelir durumunuz, bankaya teminat olarak vereceğiniz senedin alındığı iş yeri gibi konular, önem arz edecektir. Bu nedenle de herhangi bir eksiklik söz konusu olduğunda kredi alabilmenizin imkânı olmayacaktır.

Bankaların dışında senet teminatı ile kredi veren firmaların başında faktoring firmaları gelir. Faktoring firmalarının kuruluş amacı zaten vadesi gelmemiş çek ve senetlerin nakde çevrilmesi olduğu için, bu konuda zorlanmadan kredinizi sağlayabilirsiniz. Fakat bunun içinde bu firmalara belli bir bedel ödemelisiniz; Yani komisyon ücreti. Bu da elbette firmalara göre farklılık gösterecek bir değerdir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir