Senetle Satış Yapan Mağazalar MARKET-MOBİLYA- GALERİ

Her geçen gün giderek artış göstermekte olan ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek adına ihtiyacımız olan tek şey nakit paradır. Bu hayatta para olmadan hiç bir şey olmamaktadır maalesef. Dünyaya geldiğimizden bu yana süre gelen önemli anlarımız mutlaka var olmaktadır. Örneğin üniversiteyi kazandığınızı varsayalım mutlaka giderilmesi gereken bir çok ihtiyaç ortaya çıkacaktır. En önemlisine dokunacak olursak aileniz yanından uzaklaşarak başka bir şehre gittiğinizden dolayı aradıklarında size ulaşım sağlayabilecekleri bir cep telefonunuzun olması gerekmektedir. Şimdilerde oldukça fazla özelliğe sahip cep telefonu çeşidinin var olması haliyle maddi anlamda da fiyatların oldukça artmasına neden olmuştur. Yalnızca bu ihtiyaç için bile en az 1.000 TL yi gözden çıkarmak gerekmektedir. Hayatımızın en önemli anlarından bir tanesi olan evlilik mesela her ne kadar rüya gibi bir gün olsa da oldukça ciddi masraflar içerir. Beyaz eşyası, mobilyası, halısı, çeyizi derken en az 15.000 ile 20.000 arası değişir yalnızca bunlar için elinde bulunması gereken nakit para. Hal böyle olunca bireyler genellikle parasal anlamda destek sağlayabilmek adına çeşitli kurum ve kuruluşlara başvuruda bulunarak bu sorunlarını çözmek istemektedirler. Ancak çoğunlukla bu başvurular gerek finans sicillerinin bozuk olması gerekse borçlanmalarının bir hayli yüksek olması gibi nedenlerden ötürü genellikle olumsuz sonuçlanmaktadır.

Senetle Alışveriş Nasıl Yapılır?

Bütün bunların sonucunda bireyler ihtiyaç duydukları ürünlere sahip olamaz iken ürün satışı yapmakta olan mağazalar da satış yapmadıklarından faaliyetlerini durdurmak hatta kepenk kapatmak zorunda bile kalabilirler. Yıllardır yatırım yaparak bir yere geldikleri firmalarını kapatmak istemeyen bir çok firma sahibi ortak karar alarak bambaşka bir ürün satış yöntemi geliştirmişlerdir. Herhangi bir mal yada hizmet alımında kullanılan,bir ödeme sözü niteliği taşımakta olan ve hukuki anlamda geçerliliğe sahip senet evrakı üzerine imza alma yolu ile uygun gördükleri kişilere ürün satışı uygulaması yapmaktadırlar. Böylelikle hem kendi karlılıklarını arttırmış hemde bireylere satış imkanı sunmuş olmaktadırlar. Ülkemizde bir anda benimsenen bu satış yöntemi sayesinde bir çok firma karlılığını arttırarak yeniden faaliyetlerine devam etmeye başlamışlardır. Özellikle neredeyse tüm ürünleri bünyesinde barındırmakta olan alışveriş merkezleri yaptıkları bu uygulama ile oldukça büyük karlar elde etmektedirler.

Senetle Alışveriş Yapılan Mağazalar

Ülkemizde bu satış yöntemini uygulayan mağazaların başında;

  • Evkur
  • Evdiz
  • Evve
  • Yön Avm
  • Soylu Avm gibi bir çok alışveriş mağazası ve kendi bünyesinde satış yapmakta olan şahıs firmaları olarak kurulmuş ancakbüyük markaların bayiliğini alarak beyaz eşya,mobilya gibi alanlarda faaliyetlerini sürdürmeye devam eden mağazalar yer alamktadır.

Peki bu mağazalar nasıl senet ile ürün satışı yaparlar?

Bu konuya değinirsek öncelikle kişilerin mağazaya giderek ihtiyaçları olan ürünün marka ve modeline karar vermesi gerekmektedir. Daha sonra mağaza görevlisine sorulan ürün fiyatı dahilinde fiyat peşin ve vade farklı fiyat olmak üzere iki şekilde ibraz edilmektedir. Tabi ki vade farklı fiyatı tercih eden kişi kasaya yönelerek orada çalışan personele nüfus cüzdanını vermekte ve personelinin kendisine yönelttiği adres bilgisi,cep telefonu bilgisi gibi sorulara doğru bir şekilde cevap vermelidir. Bu hesap açma işlemi için gerekli bir adımdır. Hesap açıldıktan ve vade farklı fiyat size sunulan en az 12 ay en fazla 24 ay taksit imkanları neticesinde seçtiğiniz ödeme vadesine göre taksitlere bölünerek senet evrakı üzerine isim, soy isim, imza atmanız takdiri ile size sunulur. Bütün bu işlemler yapıldıktan sonra eğer ilk kez bu mağazadan ürün alış işlemi yaptıysanız ürününüz size elden teslim edilememektedir. Nakliye işleminde görevli arkadaşlar tarafından en az 1 haftalık bir süreç içerisinde tarafınızdan mağazaya bildirilen adresin doğruluğunu kanıtlamak adına ürün teslimi yapılır. Böylelikle firma kendini iki kez güvence altına almış olmaktadır. Tabi ki mağazadan alınan her ürün için mağazanın bir şekilde kendini garanti altına alması gerekmektedir. Senet imzalatma yolu bu nedenledir. Böylelikle kişinin ürün alımı yapıktan sonra geri ödemelerinde herhangi bir düzensizlik sağlaması firmanın borcunu tahsil etmek adına hukuki yollara başvuru aşamasında elinde sunulan bir dayanaktır senet evrakı. Her ne kadar korkulacak bir durum olarak gözükse de ödemelerinizi ay bazında düzenli olarak yaptığınızda hiç bir probleme olanak tanımayan bir alışveriş yöntemidir. Üstelik taksit vadelerinin uzun oluşu da bireylerin daha kolay ödeme yapabilmesine yardımcı olmaktadır. Bütün bu nedenlerden dolayı en çok tercih edilmekte olan satış yöntemi halini almıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir