SGK sı Olmayanlara Kredi Veriliyor mu?

Bankaların kredi verirken dikkat ettiği hususlardan biri sigortadır. Kişinin sigortasının olması bankalara kredi borcunu ödeyebilmesi konusunda güven veren bir araçtır. Çünkü aylık düzenli bir geliri olan herkesin sigortası da olacaktır. Bu zaten yasal bir düzenlemedir. Bu nedenle de bankalar muhakkak bunu şart olarak önünüze sunarlar. Fakat yine de bu konuda da sizlere yardımcı olabilecek çözümler ve püf noktaları bulunmaktadır.

Uzun lafın kısası, sigortası bulunan kişilerin kredi alması kolayken, sigortası olmayan kişilerin de kredi alabilmesi imkansız değildir. Çünkü artık her meslek düzenli gelir getirmez ve her işveren çalışanına sigorta yapmayabilir. Bu konuda kanunda yasal bir düzenleme ile zorunluluk koşulmuş olsa da, çoğu iş yeri buna uymamaktadır. El mahkum birçok kişi de buna göz yumduğu için bu şekilde sıkıntılı durumlar ortaya çıkmaktadır.

Bu bahsettiklerimiz dışında emeklilierin ya da buna benzer geliri olduğu halde sigortası olmayanlar da vardır. Örneğin ailesi tarafından kendisine dört ev bırakılmış biri çalışmıyorsa, bu evlerden gelen kira gelirleri ile geçiniyorsa, maddi durumu iyi olacaktır fakat sigortası olmayacaktır. Bu durumda kalan kişinin kredi alması nasıl engellenebilir ki?

SGK’sı Olmayanlar Nasıl Kredi Alabilir?

  • Eğer sigortanız yoksa ama kanıtlayabileceğiniz bir geliriniz varsa, bankadan kredi almanız zor olmayacaktır. Bankadaki yetkili kişiye bu durumu izah ederek, bankaya güvence sağlayacak formüller üretmelisiniz. Örneğin bir mal varlığınız varsa, bunu ipotek ettirmek, bu konuda en çok başvurulan yöntemdir. Aynı zamanda araç ruhsatı da sizlere bu konuda kolaylık sağlayacak bir yöntem olacaktır.
  • Bir diğer yönteminizde kefil olabilir. Kefilinizin hem sigortası, hem gelir belgesi, hem de kredi notu yüksek olmalı ki, kredinize kefil adı altında yardımcı olabilsin. Eğer tüm bu şartları sağlayabilen bir yakınınız varsa ve kefil olmaya ikna ettiyseniz, bankaya bu kişi ile giderek, böyle bir teklifte bulunabilirsiniz.
  • Eğer emekliyseniz, sizin hiçbir sorununuz olmayacaktır. Çünkü bankalar artık emekliler için özel krediler vermektedirler. Çeşitli sigortalar sayesinde emekliler kefil ya da ipoteğe ihtiyaç duymadan kredi alabilirler.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir