Şirket Kurmak için Paraya İhtiyacım Var

Mühendislik Fakültesi’nden mezun olan ve kendi alanında gelişim gösteren bireylerin, iş hayatına atılırken ilk hedefi şirket kurmak ve kendi işinin patronu olmaktır. Elbette şirket kurmak sanıldığı kadar kolay olmadığı gibi, korkulacak kadar zor da değildir. Her şeyde olduğu gibi şirket kurma anlamında da ilk yolunuz parasal süreçlerden geçecektir. Şirket kurmak için belli bir miktarda para bulmalısınız.

Şirket kurabilmeniz için ilk etapta belli bir alanda uzmanlaşmış ve iş bölümüne gidilmiş bir alanınız olmalıdır. Eğer gereken parayı toparlayamadıysanız bir kredi çekmek yararınıza olacaktır. Üstelik iş kurma amacıyla çekilen krediler her zaman daha düşük faizli ve daha desteklidir. Çünkü devlet bu alanda teşvik edici ve itici bir güç olarak görev almaktadır. Fakat kredi alamayacak durumda olanlar için yapılması gereken borç alacak bir firma bulmak olacaktır.

Şirket İçin Borç Bulmak

Bankalar haricinde borç veren firmaların hiçbiri, paraya neden ihtiyaç duyduğunuzu sorgulamaz. Bu nedenle gönül rahatlığı ile bu şirketlerden yardım alabilirsiniz. Aldığınız borçlar senetler ile düzenlenir ve net ödemelere bağlanır. Bu nedenle de herhangi bir karışıklık durumu da baş göstermeyecektir. Eğer kurmak istediğiniz şirket Türkiye’de açığı olan bir alandaysa ve ihtiyaçlara karşılık verecek ölçüdeyse sorun yaşamadan aldığınız borcu kısa sürede ödeyebilirsiniz. Bu nedenle senet ile kredi yöntemi sizin için oldukça uygundur.

Senet ile kredi almak için firmaya karar vermeli ve başvuruda bulunmalısınız. Aylık geliriniz konusunda da firma ile anlaştığınızda krediniz hesabınıza yatırılacaktır. Böylece şirketinizi kurmanız sağlanmış olacaktır.

Parasız Şirket Kurmak

Bazı şirketler daha risk içerdiği için borç almak her zaman mantıklı olmayabilir. Eğer kurmayı planladığınız şirket için riskleri göz önünde bulundurarak hareket ediyorsanız, şu yöntemleri kullanabilirsiniz,

  • Fikriniz kazandıracak bir fikirse, kendini tanıtmış bir şirket ile anlaşarak, fikrinizi satabilirsiniz. Böylece kurulacak şirkette büyük bir hisse sahibi olabilirsiniz.
  • Alanınızda tanınmış bir şirketin ek şirketi olarak yolunuza devam edebilirsiniz. Böylece paranızı toparlayana dek risk almadan şirketinizin devamını sağlayabilirsiniz.

Bu yöntemlerde şirket sahibi değil şirket ortağı olacağınız için, borç almak kadar tercih edilen bir yöntem olamayacağını da belirtmek gerekir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir