Teminat Mektubu Veren Bankalar

Teminat Mektubu Nedir? Bankalardan alınan teminat mektubu, bahsi geçen bir işin, ödemenin ya da projenin kapsamında yapılacak olan eylem için yapılması gereken işlemler için güvence göstermektir. İşin yapılabileceğinin ispatı niteliğinde olan bir belgedir. Yurt içinde veya yurt dışında tüzel kişilerin bu işler kapsamında yerine getiremedikleri tüm zararların belli bir miktarının ödeneceğinin taahhüt edilmesidir. Yani bir yerde taahhüt kredisi anlamına gelebilecek bir anlaşma ya da belge olarak nitelendirilebilir.

Bu mektubu alabilmeniz için sahip olduğunuzu düşündüğünüz bu yükümlülük gücünü bankaya kanıtlamanız gerekir. Çünkü bu belgeler bankalardan alınabilmektedir. Teminat mektubu, kefil olarak hazırlanmaktadır. Bu sebeple belli çeşitleri de bulunmaktadır. Teminat mektuplarının çeşitlerini ismen söyleyeceğiz fakat bunun detayına inmeyeceğiz.

  • Geçiçi ve kesin teminat mektupları,
  • Avans teminat mektubu,
  • Limit içi ve limit dışı teminat mektupları
  • Süreli ve Süresiz teminat mektupları

Bunun dışında yurt dışı kullanımları içinde teminat mektubu bulunur. Bunlarda;

  • Özel metinli teminat mektupları
  • Stand by akreditif,
  • Performans bond olarak belirtebiliriz.

Teminat Mektubu Almak İçin Gerekli Evraklar

Teminat mektubu alabilmeniz için belli şartları sağlamalısınız. Bunlardan en önemlisi kredi portföyüdür. Şartları tek tek açıklamamız gerekirse,

  • Mektubu almak istediğiniz bankada kredi portföyünüz bulunmalıdır. Mektup için bankaya başvuruda bulunmanız gerekir. Bankalar bu mektup karşılığında sizden para isterler. Bu ücreti ödediğiniz zaman başvurunuz işleme alınmış olur.
  • Başvurunuz gerçekleştikten sonra, finansal siciliniz ve finanal hareketleriniz incelenir. Kredi almak için gerekli olan kredi notundan daha yüksek bir kredi notu aranmaktadır. Daha önce işlemde bulunduğunuz tüm firmalar, bu firmalar ile imzalanmış ihaleler, iş hayatınızdaki finansal siciliniz ve benzer işlemlerin hepsi tek tek incelemeye tabii tutulur.
  • Eğer bu incelelerde hiçbir sorun çıkmazsa, başvurunuz kabul edilir. Tüm bu incelemeler içinde hizmet bedeli, dosya masrafları ve ek ücretler bulunmaktadır. Bunları karşılamanız gerekir. Eğer bankanın uzun süredir müşterisiyseniz ve banka ile alışverişleriniz çok olduysa bunlar göz önüne alınarak işlemler tamamlanır.

Teminat mektuplarını Ziraat Bankası, İNG Bank, Vakıfbank ve Aktif Bank aracılığı ile alabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir