Vakıfbank’ın sahibi kimdir?

Vakıfbank Türkiye’nin en önemli ve büyük finans kuruluşlarından bir tanesidir. Bankacılık sektöründe ülkemizde faaliyet gösteren köklü ve önder kuruluşlardan bir tanesidir. Öyle ki 1000’e yakın şubesi ve 3 binden fazla ATM’si ile ülkemizin hemen her köşesinde müşterilerine hizmet sunmaktadır. 13.000 civarında ki çalışan personeli ile de sektöründe önemli bir istihdam kuruluşudur.

Sadece Türkiye sınırları içerisinde değil yavru vatan KKTC ile Avusturya, New York, Berlin, Erbil  gibi yurtdışı noktalarında da hizmet sunmaktadır. Yurtdışında üç bankada da iştiraki bulunmaktadır. Bu bankalar Avusturya’da Vakıfbank İnternational AG (Viyana şubesi ve Almanya’da Frankfurt ve Köln şubeleri), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde World Vakıf Off-Shore Banking Ltd ve Kıbrıs Vakıflar Bank.Ltd’dir. 

Genelde burs,bağış,vakıflarla ilgili işlemlerde öncülük yapmaktadır. Bankanın ismiyle de uyumlu olan bu tutumu tabiki tesadüf değildir. Vakıfbank’ın temelleri 1954 yılında atılmıştır. O dönemde tüm banka müdürleri,yönetim kadrosu ve tüm bürokratlarının hepbirlikte itinalı ve özverili çalışmalarının sonucunda kurulmuştur. Kurulum aşamasında tüm kadronun desteği çok fazladır. O dönemde dönemin başbakanı olan Adnan Menderes  11 Ocak 1954 tarihinde 6219 sayılı özel kanunla ve 50 bin sermaye ile özel talimatla kurulmuştur. Vakıfbank’ın kendisine has sloganını da birçok kişi hemen hatırlayacaktır: “Biri var halden anlayan” “işimiz halden anlamak” ve “burası sizin yeriniz” sloganlarıyla müşteri odaklı hizmet anlayışını sürdürmektedir.

 

Günümüzdeki yapılanmasına bakacak olursak Vakıfbank devlet destekli bir kuruluştur, tek bir kişi veya holding bünyesinde değildir. Vakıfbank çok ortaklı bir yapıya sahiptir. Vakıfbank sermayesinin %25,18’i Kasım 2005 tarihinde halka arz edilmiştir. Çeşitli vakıf ve kuruluşlarla birlikte şahsi hisselerden de oluşan birçok paydan oluşmaktadır. Kuruluştaki hisse sahiplerine yüzde olarak bakacak olursak:

-%58’i Vakıflar Genel Müdürlüğü

-%25’i halka açık

-%16’sı Vakıfbank Memur ve Hizmet Emekli ve Sağlığı Yardımlaşma Sandığı Vakfı

-%0,12 ‘si diğer mülhak vakıflar

-%0,06’sı diğer gerçek ve tüzel kişiler

-%0,05’i mazbut vakıflar

Vakıfbank’ın yönetim kurulu Genel Müdür dahil dokuz kişiden oluşmaktadır. Son dönem yönetim kurulu başkanlığını da Ramazan Gündüz yapmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir